Homepage  / Vedete străine

Ashton Kutcher a alergat 42 de kilometri la maratonul din New York. Ce sumă imensă de bani a reușit să strângă

de Roxana Mirea,

Ashton Kutcher a alergat 42 de kilometri la maratonul din New York și a reușit să strângă, astfel, un milion de dolari pentru fundația lui caritabilă. La maraton, au participat 50.000 de alergători, iar celebru actor a reușit să termine cursa, mânat de dorința de a câștiga banii pentru fundația lui.

Ashton Kutcher a alergat 42 de kilometri și a câștigat un milion de dolari

Ashton Kutcher s-a numărat printre cei 50.000 de alergători de la maratonul din New York, care a avut loc duminică, 6 noiembrie. Actorul, în vârstă de 44 de ani, s-a concentrat pe misiunea lui de a trece linia de finiș și a reușit să termine cursa de 42,195 de kilometri. El a fost motivat de dorința de a strânge bani pentru organizația caritabilă pe care a fondat-o, ce luptă împotriva exploatării sexuale a copiilor pe internet, potrivit filmnow.ro.

Ashton Kutcher a încheiat cursa în 3:45:01. Acesta a ajuns vizibil epuizat la linia de finiș. Chiar și așa, celebrul actor a mai avut puterea de a ridica mâinile și de a-și primi medalia. Efortul lui a fost răsplătit cu donații de la prieteni și fani, reușind să strângă astfel mai mult de un milion de dolari.

Este prima dată când Ashton Kutcher se înhamă la o asemenea încercare. Acesta a mărturisit că nu i-a fost ușor să se pregătească pentru cursă și că a slăbit aproape șase kilograme pe parcurs.

„Cred că am început pregătirea un pic cam devreme, cam acum șase luni. E ceva brutal pentru corp. Cam la jumătatea perioadei m-am accidentat. Simt că m-am recuperat, dar am avut mult ajutor”, a spus soțul Milei Kunis cu câteva zile înainte de a lua startul în New York.

La maraton, au mai participat și alte celebrități. Clinton, fiica lui Bill și Hillary Clinton, a încheiat cursa în 4:20:34, fiind al doilea ei maraton.