Homepage  / Nu rata!

Astăzi este ziua româncelor la turneul de tenis de la Madrid

de Redactia Tvmania

Simona Halep, Irina Begu, Sorana Cîrstea și Patricia Țig au ajuns în sferturile turneului de tenis de la Madrid şi toate joacă azi (ba chiar Halep şi Begu joacă una împotriva celeilalte!).

Meciurile vor fi transmise azi de Dolce Sport astfel:

– Louisa CHIRICO vs Daria GAVRILOVA, ora 13.00, direct Dolce Sport 2

– Simona HALEP vs Irina Camelia BEGU, ora 15.00, direct Dolce Sport 1

– Sorana CÎRSTEA vs Dominika CIBULKOVA, ora 17.00, direct Dolce Sport 2

– Patricia Maria ȚIG vs Samantha STOSUR, ora 22.30, direct Dolce Sport 3

Patricia Maria Țig, locul 134 WTA, s-a calificat aseară în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, devenind a patra româncă ajunsă în această fază. Țig s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4 în fața americancei Madison Keys, locul 25 WTA. Cele două s-au aflat la prima întâlnire în circuitul profesionist. În sferturile de finală, Țig va juca împotriva australiencei Sam Stosur.

Sorana Cîrstea, locul 127 WTA, s-a calificat în sferturi după ce a învins-o în două seturi pe nemțoaica Laura Siegemund, locul 44 WTA, marea surpriză a circuitului WTA în acest moment. A fost 6-4, 7-6 pentru Sorana, la finalul unui meci de două ore și 10 minute. Sorana o va întâlni astăzi pe slovaca Dominika Cibulkova, locul 38 WTA, aceasta fiind a patra întâlnire directă dintre cele două.

După ce a dominat în partida cu Timea Bacsinszky, scor 6-2, 6-3, Simona Halep s-a calificat și ea în sferturi, acolo unde o va întâlni pe Irina Begu.

Este pentru prima dată când joacă două românce, una împotriva alteia, în sferturile de finală ale unui turneu atât de important, de categorie Premier Mandatory.

Anul trecut, Halep a jucat la Roma cu Alexandra Dulgheru, de care a trecut cu 6-1, 6-0, tot în sferturile de finală însă turneul italian este de categorie mai mică, Premier 5.