Homepage  / Vedete româneşti

Dan Negru, reacție foarte dură după ce David Popovici a devenit campion mondial la înot. Ce reproșează televiziunilor

de Roxana Mirea,

David Popovici a devenit, la 17 ani, cel mai tânăr campion mondial din istorie la 200 de metri liber, câștigând medalia de aur la Campionatul Mondiale de Natație, de la Budapesta. Ei bine, Dan Negru a avut o reacție neașteptată și a criticat din nou televiziunile din România, care nu au difuzat competiția. În plus, mai jos, aflați și unde îl puteți vedea pe David Popovici performând în semifinala de la Campionatul Mondial de Natație din această seară, 21 iunie.

[toc]

Unde poate fi văzut David Popovici în semifinala de la Campionatul Mondial de Natație

În această seară, 21 iunie, David Popovici va înota în semifinala probei de 100 de metri liber de la Campionatul Mondiale de Natație din Ungaria. Cursa din această seară poate fi urmărită pe aquatics.eurovisionsports.tv. Află mai multe detalii AICI.

Dan Negru, revoltat după performanța lui David Popovici la Campionatul Mondial de Natație

Dan Negru este revoltat din cauza televiziunilor din România, pe care le acuză că urmăresc doar ratingul și profitul, motiv pentru care niciuna nu a difuzat Campionatul Mondial de Natație din Budapesta.

„23 de țări difuzează zilele astea Campionatele Mondiale de Natație pe televiziunile naționale. De la Austria la Cipru, de la RAI la BBC. România nu e printre ele, deși David Popovici era cotat ca mare favorit. Nicio televiziune românească nu a transmis în direct recordul românului. E ca și cum n-am avea „10 Nadiei” sau „Apără Duckaaaaadam”!

Televiziunile din România nu au ajutat niciodată sportul românesc, au speculat doar perfomanțele unor sportivi ca să-și crească apoi profiturile de audiență. Fotbalul, sportul care aduce bani, e singurul care contează pentru tv românești.

Simona Halep a devenit interesantă pentru televiziuni abia după ce a confirmat! Nimeni n-a susținut-o până atunci! TVR a cumpărat drepturile Campionatului Mondial la Fotbal.

Acum, că e campion mondial, o să-l vedeți pe David Popovici pe toate ecranele care l-au ignorat până azi”, este mesajul transmis de Dan Negru pe Facebook și Instagram.

De asemenea, și David Popovici și-a exprimat nemulțumirea referitoare la faptul că performanța lui nu a fost văzută la televizor. „Revoluția nu va fi televizată”, a scris el pe Instagram.

David Popovici a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial de Natație

David Popovici a devenit, la 17 ani, cel mai tânăr campion mondial din istorie la 200 de metri liber, cucerind medalia de aur la Campionatul Mondial de Natație de la Budapesta.

Bucureșteanul de la CS Dinamo a terminat cursa cu timpul de 1:43,21, prin care și-a corectat recordul mondial de juniori stabilit duminică, în semifinale. Pe locul secund s-a clasat sud-coreeanul Sunwoo Hwang (1:44,47), iar pe poziția a treia a terminat britanicul Tom Dean (1:44,98), scrie viva.ro.

David Popovici este primul medaliat şi cel dintâi campion mondial de seniori al României, într-o probă masculină. Presa din Ungaria a reacționat după victoria lui David Popovici.

VEZI  GALERIA FOTOPOZA  1 / 6

Românul David Popovici a câștigat proba de 200 de metri liber. A obținut timpul de 1:43, 21. Până acum, doar trei sportivi au reușit să obțină un timp mai bun în istoria probei. În spatele lui s-au clasat Hwang, din Coreea de Sud, și Dean, din Marea Britanie”, a scris M4Sport.

David Popovici, în vârstă de 17 ani, care a stabilit ieri un record mondial la juniori, a concurat cu campionul olimpic Tom Dean. Britanicul a fost în frunte în primii 100 de metri, apoi Popovici a preluat conducerea și a câștigat cu un avans semnificativ. În plus, a stabilit un record mondial la nivel de juniori: 1:43,21. E primul bărbat din România care câștigă aurul! Vreodată!”, a notat și Nemzeti Sport.

Sursa Foto: Hepta