Homepage  / Nu rata!

Didier Drogba va juca la CM 2010 (UPDATE)

de Redactia Tvmania

Şansele naţionalei Coastei de fildeş la Campionatul Mondial de fotbal 2010 păreau să se fi redus semnificativ, pe 4 iunie, când Didier Drogba s-a accidentat într-un meci amical cu selecţionata Japoniei.

Atacantul echipei engleze Chelsea s-a accidentat grav la cot, după ce a fost lovit de un adversar în minutul al 18-lea.

Fotbalistul de 32 de ani a fost transportat de urgenţă la spital, unde s-a constatat că şi-a fracturat osul cubitus de la mâna dreaptă. El a fost supus unei intervenţii chirurgicale, care a decurs cu succes, şi va juca pentru echipa sa naţională, însă nu se ştie încă dacă va putea să participe la primele meciuri.

Coasta de fildeş face parte din Grupa G la CM 2010, alături de Brazilia, Portugalia şi Coreea de Nord.

În meciul amical de pe 4 iunie, Coasta de fildeş a învins Japonia cu 2-0, după autogolul lui Tanaka (minutul 12) şi golul lui Kolo Toure (minutul 80).