Homepage  / Recomandări

Liga Campionilor, optimile de finală, retur: poate Inter să facă minunea?

de Tavi Cojocaru,

Liga Campionilor programează în această săptămână patru partide retur din cadrul optimilor de finală.

Cel mai aşteptat meci al săptămânii este, fără îndoială, Real Madrid – PSG.

Meciurile de marţi, 8 martie, din optimile Ligii Campionilor la fotbal: Liverpool şi Bayern, favorite

Liverpool primeşte pe „Anfield” vizita celor de la Inter Milano. În tur, englezii au câştigat cu 2-0 pe „Giuseppe Meazza”, astfel că trupa lui Jurgen Klopp este mare favorită.

Mohammed Salah, Sadio Mane şi colegii lor ştiu însă că nu e joacă împotriva unui adversar care are fotbalişti precum Lautaro Martinez, Edin Dzeko sau Hakan Calhanoglu.

Bayern Munchen pare şi ea favorită în faţa celor de la FC Salzburg. În tur, a fost 1-1. Dar bavarezii au egalat cu greu, în minutul 90, prin Kingsley Coman! Asta după ce austriecii au ratat numeroase ocazii.

Meciurile de marţi, 8 martie, din Liga Campionilor:

• Ora 22:00: Bayern – FC Salzburg, Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look +
  • Ora 22:00: FC Liverpool – Inter Milano, Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

Meciurile de miercuri, 9 martie, din Liga Campionilor: Real Madrid, faţă în faţă cu Messi

Miercuri seară, atenţia tuturor iubitorilor fotbalului se va îdrepta spre „Santiago Bernabeu”. Real Madrid va da bătălia decisivă pentru calificarea în sferturile de finală contra celor de la PSG.

În tur, francezii au învins cu 1-0, cu un gol marcat în prelungiri de Kylian Mbappe, cel despre care se spune că, din vară, va pleca liber de contract tocmai la Real Madrid.

Va fi prima revenire pe „Bernabeu” şi pentru Messi de la plecarea lui din Spania.

Al doilea meci, Manchester City – Sporting Lisabona, este mai degrabă un amical. În tur, englezii s-au impus cu 5-0 în deplasare.