Homepage  / Ultimul număr

Revansa

Revansa

de Redactia Tvmania

Se intalnesc din nou. Aceeasi competitie, aceiasi antrenori, aceiasi suporteri. In 2005, FC Liverpool „fura” Cupa Campionilor de sub nasul celor de la AC Milan, intr-o finala de pomina. Acum, vechii rivali „toarna” partea a doua a epopeei: revansa.

O confruntare de zile mari, intre doua legende ale fotbalului mondial, cu o miza uriasa: FC Liverpool-AC Milan, la Atena, in finala Ligii Campionilor – editia 2007. Italienii au ocazia sa exorcizeze fantoma meciului de cosmar de acum doi ani. Pe 25 mai 2005, in urma cu doi ani fara doua zile, AC Milan a trait probabil cel mai dramatic meci din istoria sa seculara. In finala Ligii Campionilor de la Istanbul, „diavolii” milanezi conduceau FC Liverpool la pauza cu un linistitor 3-0. Matusalemicul Maldini deschisese scorul in minutul 1, Crespo marise avantajul in minutele 39 si 44, iar fanii englezilor se gandeau cu groaza ca echipa lor e pe cale sa incaseze o corectie rusinoasa. Repriza secunda a fost insa absolut halucinanta. „Cormoranii” au redus din diferenta prin Gerrard, in minutul 54. Apoi, in doar sase minute, FC Liverpool a restabilit egalitatea, prin golurile lui Smicer (56) si Xabi Alonso (60)! A fost 3-3 dupa 90 de minute si tot atat a ramas scorul la finalul prelungirilor.
La loviturile de departajare, milanezii s-au naruit psihic, coplesiti de povara gandului ca au irosit colosalul avantaj de la pauza. Sevcenko, Pirlo si Serginho au ratat in fata lui Dudek, consfintind una dintre cele mai spectaculoase rasturnari de situatie din istoria finalelor Cupei Campionilor. Trofeul a mers in vitrina „cormoranilor” de la FC Liverpool, in timp ce milanezii s-au intors acasa inca nauciti de ceea ce li se intamplase.
Timpul a trecut greu pentru gruparea magnatului Silvio Berlusconi. Gandurile de revansa i-au macinat marunt pe italieni. Asteptarea ia sfarsit miercuri, 23 mai, cand veteranul Paolo Maldini si ambitiosul Steven Gerrard isi vor strange din nou mana la centrul terenului. Pe gazon vor pasi jucatorii a doua echipe care au scris istorie pentru tarile lor.