Homepage  / Vedete / Vedete româneşti

Simona Halep s-a calificat în turul al III-lea al Australian Open 2019

de Redactia Tvmania

Simona Halep a reușit să se califice în turul al III-lea al Australian Open 2019, după ce s-a impus în fața Sofiei Kenin (37 WTA), în două ore și 31 de minute.

Românca și-a dominat categoric adversara în primul set, care s-a terminat cu scorul de 6-3, după 34 de minute. În cel de al doilea set, Simona a pierdut în fața americancei, cu scorul de 7-5, trimițiând partida în meciul decisiv. Kenin și-a adjudecat primul game, dar Halep a egalat și a reușit să întoarcă meciul, câștigând setul cu scorul de 6-4.

„Nu am nicio idee cum am câştigat acest meci. Îmi este foarte greu să explic ce s-a întâmplat pe teren. A fost un meci extrem de greu. Sofia este o jucătoare uimitoare. A fost extrem de greu să alerg după fiecare minge şi să fiu acolo la fiecare punct. În setul secund m-am accidentat puţin, dar am luptat pentru că mi-am dorit să câştig şi să vin să joc din nou în faţa acestor fani minunaţi”, a declarat românca la finalul partidei.

Analistul Mats Wilander a comentat prestația Simonei Halep, susținând că se vede că numărul 1 mondial a lucrat la serviciu.

„E normal ca Simona să fie bucuroasă, dar a avut set şi 3-0. Apoi a fost condusă în setul decisiv. Sofia Kenin a devenit însă emoţionată pe final. E o lipsă de încredere, nu a avut multe meciuri în picioare în ultima perioadă. Pentru Halep este o victorie importantă în aceste condiţii. Să nu uităm că Sofia Kenin a câştigat la Hobart. Nu te gândeşti la clasament, la adversară şi a jucat bine. Mereu am crezut că primele două tururi într-un turneu de Mare Şlem sunt foarte importante, apoi când treci de această barieră lucrurile devin mai uşoare. Poţi să şi pierzi, e adevărat, dar ai mai multă încredere când ai de a face cu meciuri grele în primele tururi”, a spus Wilander, imediat după victoria din turul 2 de la Australian Open.

În cel de al treilea tur al Australian Open, Simona o va întâlni pe Venus Williams. Meciul va fi disputat sâmbătă, la ora 10:00, ora României.