Homepage  / Recomandări

SUPERLIGA: Cine transmite FCSB – Farul, marele derby din etapa a 4-a din play-off

de Tavi Cojocaru,

Meciul FCSB – Farul, derby-ul etapei a 4-a din play-off, va avea loc luni, 17 aprilie, în a doua zi de Paște, pe „Arena Națională”, cu începere de la 20:30. Va fi meciul care va decide, în mare măsură, dacă FCSB va rămâne în lupta pentru titlu sau Farul va mai scăpa de o rivală.

În sezonul regulat, Farul a câștigat ambele partide contra celor de la FCSB, cu 2-0 pe propriul teren și cu 3-2 pe „Arena Națională”. Ultimul joc a fost unul extrem de spectaculos, în care FCSB a condus până în prelungiri cu 2-1, dar a primit două goluri în câteva minute și a pierdut meciul.

FCSB – Farul: distanța e de 5 puncte în favoarea dobrogenilor

Echipa lui Gică Hagi este lider, cu 39 de puncte, în timp ce FCSB a rămas cu doar 34. Un eventual succes al dobrogenilor i-ar scoate definitiv din luptă pe „roș-albaștri”.

Gică Hagi își pune din nou toate speranțele în „veteranul” Denis Alibec, dar și în tinerii Adrian Mazilu și Louis Munteanu.

FCSB n-a pierdut în play-off: are o victorie și 2 remize. În ultimul meci, 1-1 pe terenul campioanei CFR Cluj, bucureștenii au evoluat destul de slab. Tocmai de aceea, Gigi Becali, patronul echipei, a spus că va merge în cantonamentul echipei pentru a-i încuraja pe jucători.

Florinel Coman pare cel mai în formă jucător al „roș-albaștrilor”. El a marcat goluri frumoase în ultimele două etape, și cu Sepsi, și cu CFR Cluj.

Un alt meci foarte tare al etapei se va juca în ziua de Paște: CS Universitatea Craiova – Rapid.